Teknik Bilgiler

asya-dokum

ASYA DÖKÜM

SFERO DÖKME DEMİR, GRİ DÖKME DEMİR(PİK)‘E GÖRE OLDUKÇA MUKAVEMETLİ BİR MALZEMEDİR:

Sfero dökme demir çeliğinkine benzer bir matris içinde dağılmış KÜRE ŞEKİLLİ grafitlerden oluşan bir yapıya sahiptir. Mikro yapı açısından Gri dökme demirden yegane ayrıcalığı grafitlerin şeklidir.


LAMEL GRAFİTLİ DÖKME DEMİR MİKRO YAPISI


KÜRESEL GRAFİTLİ DÖKME DEMİR MİKRO YAPISI

Sfero dökme demirler, gri dökme demirin başlıca avantajları (düşük ergime derecesi, iyi akışkanlık ve dökülebilme mükemmel işlenebilme ve iyi kesme mukavemeti) ile çeliğin mühendislik yönünden avantajlarına (yüksek mukavemet, tokluk, süneklik, sıcak işlenebilme ve sertleşme) sahip bir malzemedir.
Yani sfero dökme demirler mekanik özellikleri bakımından çelik döküme özdeş, üretim yöntemi açısından dökme demir karakteri taşıyan özel bir malzemedir.

Gri dökme demir ve sfero dökme demir kimyasal bileşimleri (kükürt ve magnezyum haricinde) esas olarak birbirinin aynı olmasına rağmen bu iki dökme demir oldukça farklı katılaşırlar. Bu farklılık malzemenin mekanik özelliklerinide değiştirmektedir.Asya Döküm , En iyi Döküm Siteleri arasında yerini almaktadır

Mikro yapı açısından sfero dökme demirin gri dökme demirden yegane farklılığı grafitlerin şeklidir. Gri dökme demirde grafitler keskin köşeli olduğundan gerilim yükselmesine sebebiyet verirler. Bir anlamda ÇENTİK ETKİSİ yaratırlar. Malzemeye yapılacak yüklemelerde oluşabilecek çatlaklar önce bu kısımlardan başlar.

Grafitler ayrıca matriste bir devamsızlık yarattığından metal zayıf ve gevrek olur. Metal matrisin çekme mukavemeti 60-100 Kg/mm² civarında olduğu halde, Gri Dökme Demirin mukavemeti 18 - 30 kg/mm² dir. Eğer gri dökme demirdeki gib keskin köşeli grafit yapısı, sfero dökme demirdeki gibi keskin köşeli grafit yapısına dönüştürülürse matris devamlılığı çok daha az bozulacak ve çentik etkisi yaratmayan küresel grafitler malzeme mukavemetini arttıracaktır.

Sfero dökme demirin çekme mukavemeti gri dökme demirden çok daha yüksektir. Buda malzeme mukavemetini arttırmaktadır.

Sfero malzemenin gri dökme demire göre çekme mukavemetinin yüksek oluşu aynı amaçla kullanılacak Baca Kapağı ve Yağmursuyu Izgaralarında %100'e varan oranlarda ağırlık tasarrufuna sebep olmaktadır.

 

Kanal ızgarası, Sfero döküm kare kapakları, sfero döküm kare,
Yağmur suyu ızgaraları, pik döküm, polimer kanal ızgara,
Polimer süzgeç, sfero döküm kanal ızgarası, bank ayağı,
döküm sitesi, yer süzgeçleri, sfero dökümler, döküm fiyatları,
sfero döküm rogar kapakları, sfero döküm kanal ızgarası,
pik döküm ağaç dibi ızgaraları, sınır elemanı, kazan ızgaraları,
kalorifer ızgarası, polimer menhol kapak,
banklar, telekom kapaklar, pik döküm sfero döküm,
Rogar ve Mazgal, paslanmaz çelik ızgaralar, yağ ayırıcılar,
kolay kanal, hazır kanal, oturma bankı, döküm ızgara, yağ ayırıcı , atletizm pisti drenaj kanalı ,

oturma bankı , bank ayağı ,

Kanal ızgarası

 

Sertifikalarımız

POLİMER DRENAJ KANALI MARKA TESCİL
POLİMER FUGA KANAL İNGİLİZCE
İSO   BELGESİ
KAPASİTE RAPORU
Tüm Üretimlerimiz Standartlar Dahilindedir
gorselsoft.comGorselSoft.com